Na czym polega krótkowzroczność i dalekowzroczność?

Wzrok to istotny zmysł, który pozwala nam nie tylko cieszyć się otaczającym pięknem, ale także gwarantuje komfortowe funkcjonowanie każdego dnia. Dlatego nie należy lekceważyć sygnałów alarmowych, które wysyłają nam nasze oczy. W obecnych czasach coraz więcej osób skarży się na problemy związane ze wzrokiem. Na czym polega krótkowzroczność i dalekowzroczność? Jak dobrać okulary, które pozytywnie wpłyną na ostrość widzenia? Podpowiadamy.

Nie ulega wątpliwości – coraz więcej osób zmaga się z różnymi problemami związanymi ze wzrokiem. Dolegliwości z pewnością potęgują długie godziny spędzone przed monitorem komputera lub telewizora. Czym charakteryzuje się krótkowzroczność, a czym dalekowzroczność? Gdzie powinniśmy się udać, aby znaleźć idealnie dopasowane okulary?

Krótkowzroczność

To najczęściej spotykana wada wzroku, która polega na niewłaściwym skupianiu promieni przez soczewkę oka. Krótkowzroczność inaczej nazywana miopią powoduje, że przedmioty, które znajdują się blisko, widzimy wyraźnie i ostro, jednak rzeczy w oddali wydają się zamazane. Zatem czytanie książki lub karty menu w restauracji nie jest dla nas wyzwaniem, natomiast oglądanie widoków na górskiej wycieczce bywa niemożliwe. Krótkowzroczność ma często podłoże genetyczne, dlatego, jeśli samy mamy miopię, powinniśmy bacznie obserwować naszą latorośl, gdyż krótkowzroczność zwykle pojawia się dość wcześnie i rozwija się do ukończenia 20 roku życia. Aby niwelować miopię, niezbędne są odpowiednio dopasowane okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. W celu ich dobrania warto odwiedzić zaufany salon optyczny.

Dalekowzroczność

Nazywana jest również nadwzrocznością i hiperopią. Osoba cierpiąca na dalekowzroczność, dobrze widzi obiekty znajdujące się daleko, natomiast przedmioty nieopodal są niewyraźne i zamazane. Jeżeli dłuższe skupianie wzroku np. na pisaniu lub czytaniu, wywołuje u nas ból głowy, należy udać się na badanie wzroku, gdyż może to świadczyć o tym, że cierpimy na dalekowzroczność. Co istotne – występowanie tej wady zwiększa się wraz z wiekiem. Nadwzroczność korygujemy za pomocą odpowiednio dopasowanych okularów bądź soczewek skupiających. Niektóre osoby z niewielką wadą, nie będą musiały nosić ich przez cały dzień – wystarczy, że będą zakładały okulary bądź soczewki do czynności, które wymagają patrzenia z bliska, czyli np. do czytania.

Jeżeli dostrzeżmy jakiekolwiek problemy z oczami i widzeniem, koniecznie skontaktujmy się ze specjalistą. Pamiętajmy, żeby dobór okularów zostawić zaufanemu i doświadczonemu optykowi – tylko wówczas zyskamy gwarancję, że nasz komfort życia ulegnie poprawie.