W momencie, kiedy pojawia się problem z widzeniem, wiele osób zadaje sobie pytanie, gdzie się udać – do optyka czy okulisty. I choć obie osoby są w stanie odpowiednio zdiagnozować wadę wzroku, należy pamiętać, że są to zupełnie inne zawody i nie powinno się ich traktować jako wzajemnych zamienników. Gabinety optyczne i okulistyczne zajmują się określonym zakresem badań i są wyposażone w nieco odmienne sprzęty.
Pierwsza wizyta – do kogo?
W przypadku niezdiagnozowanych wad wzroku zawsze trzeba wybrać się do okulisty. Nieprawidłowe widzenie może być przyczyną wielu różnych chorób, dlatego pierwsza diagnoza jest najważniejsza. W gabinecie okulistycznym poznamy nie tylko swoją wadę wzroku (jeżeli taka występuje), ale również otrzymamy informację o dodatkowych problemach z fizjologią oka. Dobrym przykładem jest dość często występujący zespół suchego oka, który mylony jest ze zwykłym przemęczeniem oczu.
Kontrole stanu wzroku – czy salon optyczny wystarczy?
Spora część optyków ma ukończone studia podyplomowe, upoważniające do samodzielnego badania wzroku pacjenta na podstawie wcześniej zdiagnozowanej przez okulistę wady. Współczesne salony optyczne są wyposażone w profesjonalne materiały korekcyjne oraz sprzęty, które umożliwiają szczegółową analizę i korekcję wzroku pacjenta. Kiedyś były to wyłącznie rutynowe badania opierające się na stopniu rozmycia obrazów znajdujących się w różnych odległościach. Dziś optycy są w stanie wykryć np. astygmatyzm lub zaburzenia widzenia w 3D.
Które salony optyczne wybierać?
Ważne jest nie tylko doświadczenie optyków pracujących w danym salonie, ale również odpowiedniej jakości sprzęty i soczewki korekcyjne. Salony optyczne zaopatrzające się w miejscach takich, jak Progress Lens Polska są gwarancją bezpieczeństwa i trwałości zakupionych przez pacjenta materiałów korekcyjnych, takich jak okulary lub soczewki kontaktowe. Powinno się unikać salonów, które posiadają słabej jakości i często wadliwe, wymagające reklamacji produkty.
Kiedy okulista będzie konieczny?
Nawet jeśli wada wzroku została zdiagnozowana i dotychczas pacjent chodziło wyłącznie na kontrole w salonach optycznych, może zdarzyć się, że ingerencja okulisty znów będzie konieczna. Dobrym rozwiązaniem są salony optyczne znajdujące się przy gabinetach okulistycznych, gdyż umożliwia to szybką konsultację optyka z lekarzem w celu rozwiania jakichkolwiek wątpliwości.
Do okulisty trzeba niezwłocznie się udać, kiedy:
- wada wzroku zaczyna nagle i gwałtownie postępować
- oczy szybko się męczą, są suche i zaczerwienione
- pojawia się uczucie ciała obcego
- występuje przewlekły ból głowy w różnym stopniu nasilenia
- odczuwa się częste zawroty głowy i nudności, zwłaszcza w sytuacji długotrwałego wytężenia wzroku (np. prac manualnych)