Wybór soczewek kontaktowych

Od pewnego czasu soczewki kontaktowe zyskują coraz większą popularność, jako alternatywa dla tradycyjnych okularów. Cechuje je przede wszystkim dyskrecja oraz komfort. W chwili obecnej zakłady optyczne oferują szeroki wybór soczewek kontaktowych. Porada specjalisty może być nieoceniona w wyborze najlepszych soczewek. Pomimo tego warto jednak poznać ich podstawowy podział.

Z jakiego materiału wykonuje się soczewki kontaktowe?

Pierwszym podziałem soczewek, jakiego możemy dokonać, jest klasyfikacja ze względu na rodzaj materiału, z jakiego zostały wykonane. W tej kategorii możemy wyróżnić soczewki miękkie i twarde. Cechą charakterystyczną soczewek miękkich jest wysoka przepuszczalność tlenu. Są one wykonywane z dwóch rodzajów materiału. Pierwszym z nich jest hydrożel. To właśnie ta substancja nadaje delikatności. Powoduje ona, że soczewki stają się doskonale uwodnione i są praktycznie niewyczuwalne dla pacjenta. Drugim rodzajem jest substancja silikonowo-hydrożelowa. Materiał ten doskonale przepuszcza tlen. Jest on nieco bardziej sztywny od soczewek hydrożelowych.

Soczewki twarde są wykonywane ze szkła organicznego. Jego cechą charakterystyczną jest wysoka sztywność oraz dobra przepuszczalność. Są one wybierane relatywnie rzadko ze względu na niski komfort użytkowania. Tak naprawdę ten typ stosowany jest tylko wtedy, kiedy nie można użyć soczewek miękkich.

 

Przez jaki czas można nosić soczewki?

 

Kolejnym podziałem soczewek kontaktowych jest klasyfikacja ze względu na czas noszenia. W tej kategorii możemy wymienić soczewki jednodniowe oraz wielokrotnego użytku. Jak łatwo się domyślić soczewki jednodniowe mogą być użyte tylko raz. Po zdjęciu należy je natychmiast wyrzucić. Warto podkreślić, że nie wymagają one żadnej pielęgnacji. Są także najbardziej zdrowe i higieniczne dla oka. Regularna wymiana sprawia, że soczewki nie starzeją się. Na ich powłoce nie pojawiają się żadne osady powierzchniowe. To wydatnie podnosi komfort użytkowania. Specjaliści zalecają soczewki jednodniowo osobom, które wcześniej nie miały okazji nosić soczewek.

Soczewki wielokrotnego użytku dzielimy na dwutygodniowe, miesięczne i roczne. Już sama nazwa jasno wskazuje przez jaki czas możemy ich używać. Soczewki kontaktowe wielokrotnego użytku wymagają regularnej pielęgnacji. Należy je dokładnie czyścić i dezynfekować po każdym dniu.

Najstarszą grupą soczewek kontaktowych są soczewki roczne. Używa się ich przez 12 miesięcy w trybie dziennym. Soczewki tego typu wykonywane są z materiałów hydrożelowych. Stosowane są w sytuacjach, kiedy nie można przepisać soczewek dwutygodniowych lub miesięcznych.

Jakie tryby noszenia soczewek wyróżniamy?

Soczewki kontaktowe możemy podzielić ze względu na tryb noszenia. W tej kategorii wyróżniamy soczewki dzienne, elastyczne oraz ciągłe. Soczewki dzienne zakłada się na 6-14 godzin. W przypadku soczewek elastycznych maksymalny czas noszenia wynosi 7 dni. Soczewki ciągłe można natomiast nosić przez cały miesiąc. W tym czasie nie ma konieczności zdejmowania ich na noc.

Jakie zastosowania mogą mieć soczewki kontaktowe?

Możemy wymienić aż trzy zastosowania soczewek kontaktowych. W tej kategorii wyróżniamy soczewki korekcyjne, lecznicze oraz kosmetyczne. Dzięki soczewkom korekcyjnym możemy korygować nabyte lub wrodzone wady wzroku. Soczewki korekcyjne dzielimy na sferyczne, toryczne oraz multifocalne. Każdy rodzaj stosowany jest przy innej wadzie wzroku.

Soczewki lecznicze są nośnikiem leków. Wykorzystywane są także jako forma opatrunku w sytuacji zdiagnozowania uszkodzenia rogówki. Ich zadaniem jest ochrona rogówki przed wpływem czynników zewnętrznych.

Soczewki kosmetyczne zmieniają kolor tęczówki oka. Są wykorzystywane do zakrywania widocznej zaćmy, otwarcia tęczówki bądź też optycznego zmniejszenia źrenicy