Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne, które naprawdę ochronią Twoje oczy ?

Lato bez okularów przeciwsłonecznych to prawdziwa męka. Dlatego większość z nas w wakacje codziennie nosi okulary z przyciemnianymi szkłami. Niestety, bardzo duża część takich okularów może poważnie zaszkodzić naszym oczom. Skutki noszenia okularów przeciwsłonecznych kiepskiej jakości mogą być bardzo poważne. Dlatego dziś przedstawiamy poradnik, z którego dowiecie się, jak wybrać okulary przeciwsłoneczne, które naprawdę ochronią Wasze oczy przed słońcem.

To nie tylko dodatek!

Okulary przeciwsłoneczne mogą sprawić, że będziemy wyglądać bardzo stylowo, oryginalnie i tajemniczo – nie bez powodu kochają je wszystkie gwiazdy! Jednak trzeba pamiętać, że okulary to nie zwykły dodatek. Celem noszenia takich okularów nie powinno być wyłącznie zapewnienie sobie ciekawszego wyglądu, ale przede wszystkim ochrona naszych oczu. Niestety niewiele dostępnych na rynku okularów pozwala chronić nasz wzrok. W sklepach z ubraniami i dodatkami, a nawet na stoiskach w nadmorskich miejscowościach znajdziemy dziesiątki różnych modeli okularów przeciwsłonecznych. Takie oprawki kuszą modnym wyglądem i atrakcyjną ceną – w popularnych sieciówkach z ubraniami znajdziemy okulary przeciwsłoneczne za trzydzieści złotych, a na stoiskach w nadmorskich miejscowościach jeszcze taniej. Ta niska cena powinna nas jednak raczej zaniepokoić niż przekonać do zakupu. Zasada jest jedna – jeśli chcemy mieć dobre okulary, musimy kupić je u optyka. Tylko to da nam gwarancję, że nie zaszkodzimy swoim oczom.

Co muszą mieć dobre okulary przeciwsłoneczne?

Wykonanie dobrych okularów przeciwsłonecznych kosztuje. Dlatego w salonach optycznych tego rodzaju akcesoria są droższe niż w zwykłych sklepach. Ich ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. Wydając te pieniądze w zakładzie optycznym, mamy pewność, że takie okulary będą dobre dla naszych oczu. Okulary kupione u optyka mają wszystkie potrzebne filtry, które ochronią nasz wzrok przed silnym działaniem promieni słonecznych. Takie okulary posiadają odpowiednie certyfikaty, które gwarantują skuteczną ochronę naszych oczu. U optyka możemy wybrać materiał, z którego zostaną wykonane soczewki – szkło, plastik lub poliwęglan. Mamy też gwarancję, że takie oprawki posłużą nam dłużej niż przez jeden sezon.  Okulary kupowane poza salonem optycznym to często po prostu zabarwione szkła, które stanowią zagrożenie dla naszych oczu – przez przyciemniane szkła słońce nie będzie już nas razić, nasza źrenica się rozszerzy i będzie narażona na silniejszy wpływ szkodliwego promieniowania ultrafioletowego. Dlatego, jeśli mamy do wyboru noszenie tanich okularów przeciwsłonecznych lub nienoszenie żadnych okularów, lepiej wybrać tę drugą opcję.