Na czym polega badanie dna oka w Piotrkowie Trybunalskim w salonie optycznym Punkt Widzenia ?

Badanie dna oka to dzisiaj jedno z podstawowych analiz specjalistycznych naszego wzroku, które pozwala także wykryć szereg innych poważnych chorób. Mowa między innymi o miażdżycy, czy też cukrzycy. Samo badanie nie jest inwazyjne i jest wykonywane dzięki specjalnej aparaturze wykorzystywanej przez nowoczesne gabinety okulistyczne. Dowiedz się, na czym polega i kiedy stosuje się badanie dna oka.

Kiedy zleca się badanie dna oka?

Badanie dna oka wykonywane jest nie tylko przy problemach ze wzrokiem danego pacjenta. Wielokrotnie skierowanie na takie badanie można uzyskać od diabetologa, neurologa, dietetyka, kardiologa, bądź internisty. Analiza dna oka pozwala bowiem wykryć objawy takich schorzeń jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, czy miażdżyca. Wskazaniem do wykonania tegoż badania są również przesłanki mówiące o występowaniu guza wewnątrzgałkowego, udaru mózgu oraz innych chorób naczyniowych. Każda osoba, zwłaszcza mająca problemy ze wzrokiem, a także pacjenci geriatryczni powinni poprosić o tego typu badania, w przypadku, kiedy ich wzrok wyłapuje dziwne i niewyraźne obrazy, czy też zakrzywione linie przedmiotów. Specjaliści zalecają, aby profilaktycznie wykonywać badanie dna oka przynajmniej raz na 2 lata! Szczególnie jest to ważne dla pacjentów, którzy mogą być genetycznie obciążeni różnymi chorobami naczyniowymi, bądź neurologicznymi.

Jaką aparaturę wykorzystuje się przy badaniach dna oka?

Badanie dna oka wykonuje się trzema odmiennymi metodami. Pierwsza z nich polega na wykorzystaniu oftalmoskopu, który pozwala wpuścić do soczewki oraz ciała szklistego odpowiednio intensywny snop światła. To zaś umożliwia lekarzowi zbadać dno oka. Druga metoda polega na wykorzystaniu oftalmoskopii pośredniej. W takim wypadku wykorzystuje się soczewkę skupiającą o dużej sile, a światło przechodzi przez źrenicę. Okulista uzyskuje odwrócony obraz dna. Trzecią i najbardziej innowacyjną aparaturą wykorzystywaną przy tego typu diagnostyce okulistycznej, jest funduskamer Non-Mydriatic. Jego użycie nie wymaga rozszerzania źrenic specjalnymi kroplami, a badanie tego rodzaju jest bardzo dokładne

Przygotowanie do badania dna oka

Specjalistyczne badanie dna oka nie wymaga specjalnego przygotowania się od strony pacjenta. Najczęściej przechodzi on szczegółowy wywiad lekarski, a w kolejnym etapie jego oczy są zakropione specjalną substancją rozszerzającą źrenicę. Warto pamiętać, że powoduje ona znaczną nadwrażliwość na światło, a nawet łzawienie, dlatego po wykonanym badaniu nie powinno prowadzić się samochodu. Nadwrażliwość znika najczęściej po kilkudziesięciu minutach bądź w niektórych przypadkach po kilku godzinach.