Największe mity na temat soczewek kontaktowych.

Soczewki kontaktowe już od kilkunastu lat dostępne są na polskim rynku. Mimo że przez ten czas zdążyły zyskać wielu zwolenników, wciąż na ich temat krąży wiele krzywdzącym mitów. Osoby, u których zdiagnozowano wadę wzroku, która wymaga korekcji, często stają przed trudnym dylematem, jakim jest zakup okularów lub szkieł kontaktowych. Te drugie zapewniają zdecydowanie większą wygodę, jednak część pacjentów boi się po nie sięgać. Obalamy najczęściej powtarzane mity, które dotyczą soczewek kontaktowych.

Soczewki są mniej skuteczne niż okulary

Jeszcze do niedawna można się było spotkać z opinią, że szkła kontaktowe w mniejszym stopniu niż okulary przyczyniają się do poprawy wzroku. Dziś wiadomo już, że jest to nieprawda, a w wielu przypadkach zastosowanie soczewek, przynosi znacznie lepsze efekty leczenia.

Soczewki są szkodliwe dla oczu

Wielu przeciwników soczewek skrąży się, że powodują one podrażnienia oczu oraz przyczyniają się do spadku ich nawilżenia. Z zarzutami tymi można się po części zgodzić, lecz trzeba zaznaczyć, że dotyczą one szkieł kontaktowych starej generacji, które były produkowane z materiałów nieprzepuszczających tlenu. Nowoczesne soczewki tworzy się z wysokiej jakości hydrożelowo-silikonowego tworzywa, które pozwala  gałce ocznej swobodnie oddychać i nie powoduje podrażnień.

Zakładanie soczewek kontaktowych boli

Lęk przed wkładaniem sobie ciała obcego do oka jest czymś zupełnie naturalnym. Jednak twierdzenie, że zakładanie soczewek kontaktowych boli to przesada. W tym wypadku ważny jest odpowiedni instruktaż, o który pacjent może poprosić lekarza okulistę lub optyka. Do samego procesu zakładania szkieł można się łatwo przyzwyczaić. Nie trzeba też obawiać się, że szkło przesunie się poza granice oka, gdyż jest to fizycznie niemożliwe.

Soczewki kontaktowe są drogie

Soczewki Kontaktowe Punkt Widzenia

Soczewki Kontaktowe Punkt Widzenia

Początkowo soczewki kontaktowe rzeczywiście nie były tanie. Jednak wraz z biegiem czasu i rozwojem technologii produkcji, ich cena zaczęła stawać się coraz bardziej przystępna. Dziś możemy wybierać spośród soczewek jednodniowych, dwutygodniowych i miesięcznych. Te ostatnie są najbardziej opłacalne