Soczewki progresywne – u jakich pacjentów można je stosować?

Narząd wzroku, podobnie jak cały organizm, starzeje się wraz z biegiem lat. Nawet jeśli nigdy nie mieliśmy kłopotów ze wzrokiem, to po 40 roku życia może okazać się, że do rozwiązywania naszej ulubionej krzyżówki potrzebne są okulary.  Z czasem dojdą do nich jeszcze okulary korekcyjne, więc na zmianę używać będziemy dwóch par. Nie jest to najwygodniejsze rozwiązanie, dlatego też specjaliści stworzyli soczewki progresywne. Dla kogo są przeznaczone?

Kto może stosować soczewki progresywne?

Technologia ta została stworzona z myślą o osobach, które cierpią na prezbiopię, czyli starczowzroczność. Szacuje się, że przypadłość ta dotyka pacjentów, którzy przekroczyli 40. rok życia. Czym objawia się prezbiopia? Jak informuje specjalista z salonu optycznego Punkt Widzenia z Piotrkowa Trybunalskiego – wraz z wiekiem zmniejsza się elastyczność soczewki, co niestety powoduje gorszą akomodację oka. Narząd wzroku ma więc coraz większe trudności z dostosowywaniem się do oglądania przedmiotów z różnej odległości. Osoby z prezbiopią mają problem z czytaniem, gdyż muszą coraz bardziej oddalać np. gazetę od oczu, by w ogóle zapoznać się z jej treścią. Pacjenci często skrążą się również na chroniczne zmęczenie narządu wzroku oraz kłopoty z rozpoznawaniem znajomych na ulicy. W celu zdiagnozowania starczowzroczności wykonuje się badania okulistyczne.

Czym wyróżniają się soczewki progresywne?

Soczewki progresywne wyprofilowane są tak, że mają różną dioptrię w różnych częściach. Pacjent, który chce dobrze widzieć przedmioty usytuowane w oddali, spogląda przez górną część soczewki, z kolei kiedy zależy nam, by coś przeczytać, wystarczy użyć jej dolnej części. Między obszarem bliży i dali zlokalizowana jest sfera progresji, gdzie moc soczewki przechodzi płynnie między skrajnymi wartościami. Takie rozwiązanie ma wiele zalet – jest wygodne, bezpieczne dla zdrowia oczu i zwalnia pacjenta z konieczności posiadania dwóch par okularów.

Czy każdy dojrzały pacjent może zdecydować się na soczewki progresywne?

Niestety nie każdy pacjent może skorzystać z dobrodziejstw, jakie niosą za sobą soczewki progresywne. Głównym przeciwwskazaniem jest zez, jaskra, zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej. W pozostałych przypadkach to okulista powinien zadecydować, czy pacjent może pozwolić sobie na taki rodzaj terapii. Dobór soczewek progresywnych odbywa się w oparciu o specjalistyczne badanie wzroku, które pomaga w ustaleniu odpowiednich dla danego przypadku wartości dali i bliży. Należy też wspomnieć o tym, że swobodne korzystanie z tego rozwiązania wymaga od pacjenta cierpliwości. Do soczewek progresywnych trzeba się bowiem przyzwyczaić.