Charakterystyka okularów przeznaczonych do pracy przed komputerem

W dobie nowoczesnych technologii i wirtualnej rzeczywistości coraz więcej osób pracuje przed komputerem. Długotrwałe wpatrywanie się w monitor może kojarzyć się z niezbyt wymagającym zajęciem, w rzeczywistości jednak taka praca mocno obciąża organizm, a zwłaszcza wzrok. Jak dobrać okulary, by chroniły oczy przed skutkami pracy przed komputerem?

Praca przed komputerem a wzrok

Powszechnie wiadomo, że wielogodzinna praca przed komputerem negatywnie wpływa na nasze oczy. Duży wysiłek mięśni gałki ocznej przy patrzeniu z bliskiej odległości, mała częstotliwość mrugania, sztuczne światło, a do tego niewyraźne piksele – wszystko to obciąża nasz organizm. Po długotrwałym wpatrywaniu się w monitor odczuwamy zmęczenie, nasze widzenie bywa przymglone, a nawet podwójne, oczy stają się suche, a otaczające nas barwy niewyraźne. Do tego dochodzą także problemy z kręgosłupem spowodowane niewłaściwą pozycją przy komputerze, którą przyjmujemy chcąc lepiej widzieć ekran. Nie ma zatem wątpliwości co do tego, że długie wpatrywanie się w monitor obciąża wzrok, jednak winę za to ponosi nie tyle sam ekran i jego właściwości, co źle dobrane okulary. Odpowiedni wybór soczewek uchroni nas przed trudnościami z koncentracją, bólami głowy, szyi i pleców, a także pieczeniem i zaczerwienieniem oczu. Co powinno wyróżniać okulary do pracy przed komputerem?

Powłoka antyrefleksyjna

To popularne rozwiązanie stosowane przez osoby pracujące przed komputerem. Zadaniem powłoki antyrefleksyjnej – jak sama jej nazwa wskazuje – jest eliminacja refleksów świetlnych, które powstają na gładkich powierzchniach. Oznacza to, że soczewki wyposażone w taką powłokę przepuszczają więcej światła, zwiększając tym samym kontrast widzenia. Brak pojawiających się w szkle odblasków i obrazów, np. odbicia ekranu komputera, nie tylko poprawia ostrość, ale i odciąża wzrok zmniejszając uczucie zmęczenia.

Powłoka antyelektrostatyczna

Do powłoki antyrefleksyjnej warto dobrać również powłokę antyelektrostatyczną, która dzięki swoim właściwościom eliminuje osadzanie się kurzu w pobliżu oczu. Oko jest dzięki temu mniej wysuszone, a w dodatku ograniczona zostaje ilość docierających do niego alergenów, dlatego soczewki z powłoką antyelektrostatyczną polecane są również dla alergików.

Inne rozwiązania

 

Jakie inne opcje warto rozważyć wybierając okulary do pracy przy komputerze?

Na to pytanie odpowiada ekspert reprezentujący Salony Optyczne Punkt Widzenia z Piotrkowa Treybunalskiego: Soczewki do pracy przy komputerze powinny mieć dodatkowe powłoki: antyrefleksyjną i antyelektrostatyczną, ale też być dopasowane pod kątem wady wzorku, mając na uwadze nawet najmniejsze odchylenia związane np. z astygmatyzmem. Warto też rozważyć dodatkowe możliwości, takie jak soczewki relaksacyjne, które wspomagają akomodację wzroku, a tym samym odciążają mięśnie oczu i zmniejszają uczucie zmęczenia podczas pracy przy komputerze. Ciekawym rozwiązaniem są także specjalne soczewki do bliskich i pośrednich odległości. Okulary do bliży są szczególnie polecane osobom starszym, ale sprawdzą się też w przypadku pracy przed monitorem. Dzięki szerokiemu polu widzenia nie trzeba wytężać wzroku ani pochylać się przed ekranem. Poza tym pracując przy komputerze należy pamiętać o częstym mruganiu i regularnych przerwach od pracy, w czasie których warto zamknąć oczy na kilka minut. Dobre okulary i zdrowe nawyki sprawią, że praca przed komputerem stanie się mniej męcząca.