Jak odpowiednio dobrać soczewki kontaktowe u optyka w Piotrkowie Trybunalskim?

Chociaż okulary korekcyjne to rozwiązanie, które umożliwia osobom z wadą wzroku normalne funkcjonowanie, czasami stanowią one ograniczenie. Właśnie w takich sytuacjach doskonale sprawdzają się soczewki kontaktowe, zapewniające użytkownikom komfort i pozwalające cieszyć się pełnią życia. Jednak, aby spełniały swoją funkcję, muszą być odpowiednio dopasowane. Co wziąć pod uwagę? Czy soczewki są dla każdego? Dlaczego należy udać się do specjalisty?

Szkła kontaktowe a przeciwwskazania

Współcześnie, szeroka oferta różnych rodzajów soczewek kontaktowych, sprawia, że może nosić je niemal każdy i to bez względu na wadę wzroku. Jednak są pewne przeciwwskazania, które ograniczają tę możliwość.Z tego rozwiązania powinny zrezygnować osoby cierpiące na zespół suchego oka, nawracające zapalenie spojówek lub inne infekcje. Problemem może być również alergia, głównie w okresie jej największego nasilenia, wywołująca ciągłe łzawienie oczu. Kolejnym istotnym przeciwwskazaniem jest wiek. Osoby starsze, często dodatkowo cierpiące na choroby obniżające sprawność dłoni, a także dzieci mogą mieć trudności z zakładaniem oraz ściąganiem soczewek.

Profesjonalne badanie wzroku

Właśnie ze względu na możliwe przeciwwskazania pierwszym i najważniejszym krokiem, jeszcze przed zakupem soczewek, jest wizyta u specjalisty. Punkt Widzenia Zakład optyczny  zlokalizowany w Strzelinie to miejsce, gdzie doświadczony optometrysta szczegółowo zbada nasz wzrok, a następnie na podstawie wyników dobierze najkorzystniejsze dla nas rozwiązanie. Takie badanie obejmuje m.in. pomiar ostrości wzroku i parametrów rogówki, sprawdzenie poziomu wydzielania łez i przedniego odcinka oka, a także ustalenie refrakcji oka. Po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu oraz badania  specjalista nie tylko zaproponuje soczewki spełniające nasze indywidualne potrzeby, ale też zapozna nas ze sposobem ich zakładania, zdejmowania oraz pielęgnacji.  

Jakie soczewki wybrać?

Wpływ na to, jakie soczewki kontaktowe wybrać, w największej mierze ma oczywiście rodzaj wady wzroku, jak również stopień jej nasilenia. W tej kwestii doradzi nam optometrysta. Natomiast biorąc pod uwagę nasze własne upodobania oraz styl życia, możemy wybrać soczewki jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, a nawet roczneTe pierwsze najlepiej sprawdzą się dla osób, które nie pamiętają o odpowiedniej pielęgnacji lub mają wrażliwe oczy. Po całym dniu użytkowania szkła po prostu się wyrzuca i kolejnego dnia sięga po nowe, co znacznie zmniejsza ryzyko dostania się do nich wszelkich zanieczyszczeń. Z kolei rozwiązania na dłuższy okres czasu to coś dla osób zapracowanych, często podróżujących lub uprawiających sporty ekstremalne, które nie mają czasu, czy też zwyczajnie nie pamiętają o regularnym zmienianiu szkieł.