Jak idealnie dopasować oprawki okularów do twarzy?

Idealne dopasowanie oprawek okularów do kształtu twarzy jest kluczowe nie tylko dla wygody noszenia, ale również dla estetyki. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać najbardziej odpowiednie oprawki:

1. Rozpoznaj kształt swojej twarzy

  • Okrągła: Wybierz oprawki kwadratowe lub prostokątne, które dodadzą twarzy kształtu i zrównoważą jej proporcje.
  • Kwadratowa: Okrągłe lub owalne oprawki pomogą złagodzić ostre rysy i dodać twarzy delikatności.
  • Owalna: Jest to uważane za uniwersalny kształt twarzy, który pasuje do większości typów oprawek. Wybieraj modele, które są proporcjonalne do ogólnych wymiarów twarzy.
  • Prostokątna: Wybierz oprawki, które dodają szerokości twarzy, takie jak większe, głębsze modele, które skracają twarz.
  • Sercowata: Oprawki z niższym mostkiem i szerokością równą lub nieco większą niż szerokość czoła pomogą zrównoważyć twarz. Dobrze sprawdzą się również delikatne, okrągłe oprawki.

2. Uwzględnij szerokość twarzy

Oprawki powinny być dobrze dopasowane do szerokości twarzy; nie powinny być za ciasne ani za luźne. Idealnie, kiedy zewnętrzne krawędzie oprawek są w linii z szerokością twarzy.

3. Zwróć uwagę na mostek

Mostek, czyli część oprawek, która opiera się na nosie, powinien być dobrze dopasowany. Nie powinien uciskać, ale również nie może być za luźny, aby okulary nie zsuwały się.

4. Proporcje twarzy

Wybieraj oprawki, które utrzymują proporcje twarzy, nie dominując nad nią, ale również nie będąc zbyt subtelnymi. Oprawki powinny współgrać z wielkością twarzy i jej rysami.

5. Kolor oprawek

Wybieraj kolory oprawek, które komplementują twój kolor skóry, oczu i włosów. Osoby o zimnym typie urody dobrze wyglądają w oprawkach srebrnych, czarnych, niebieskich czy różowych. Dla ciepłego typu urody lepsze będą odcienie złota, brązu, czerwieni czy miodu.

6. Styl życia i osobowość

Oprawki powinny również odzwierciedlać Twój styl życia i osobowość. Dla aktywnych osób mogą być odpowiednie trwałe i elastyczne materiały. Jeśli szukasz czegoś bardziej eleganckiego, klasyczne modele z cienkich metali lub subtelnego plastiku mogą być dobrym wyborem.

Pamiętaj, że próbowanie różnych stylów i konsultacja z profesjonalistą to najlepszy sposób na znalezienie idealnych oprawek.